V bojnickej zoo plánujú urgentnú rekonštrukciu. Zničené sklá ohrozujú ľudí aj zvieratá

Bojnická zoo chce zrekonštruova pavilón opíc ešte v tomto roku Bojnická zoo chce zrekonštruovať pavilón opíc. Foto: Alexandra Moštková/TASR

PRIEVIDZA – Národná zoologická záhrada Bojnice chystá rekonštrukciu pavilónu opíc. Práce sa dotknú vonkajších výbehov aj vnútornej expozície.

S komplexnou rekonštrukciou pavilónu opíc začala bojnická zoo v roku 1996, ukončila ju v roku 2002. „Aj keď v roku 2002 bola budova v rámci Českej a Slovenskej republiky hypermoderná, dnes sa už na to nik nepozerá,“ povedala hovorkyňa zoo Andrea Klasová.

Problematické sú podľa nej najmä sklá vo vnútornej expozícii, ktoré oddeľujú návštevníkov od zvierat. Sú popraskané, a preto nebezpečné tak pre zvieratá, ako aj pre návštevníkov.

„Je potrebné preto urobiť kroky, aby sme budovu zrekonštruovali. Nie je to lacná investícia, sklá sú totiž bezpečnostné, hrubé niekoľko milimetrov,“ podotkla Klasová.

Okrem výmeny skiel sa rekonštrukcia dotkne aj vonkajších výbehov a ďalších častí vnútornej expozície. Výmenou prejdú aj oceľové rámy okolo skiel, opravia sa aj vnútorné ubikácie. Rekonštrukciu rozdelia na dve etapy, keďže nemajú možnosť presunúť zvieratá inam.

„Najskôr sa budú robiť vonkajšie výbehy, potom vnútorné po častiach v závislosti od toho, ako sa nám podarí pracovať so zvieratami, ktoré potrebujeme presunúť do častí, kde sa robiť nebude,“ vysvetlila hovorkyňa.

Vláda SR schválila bojnickej zoo na odstránenie havarijného stavu pavilónu opíc 230-tisíc eur na svojom výjazdovom rokovaní v Handlovej. Financie na tento účel pôjdu z rozpočtovej kapitoly MŽP SR.

Dodávateľa prác musí zoo vybrať cez verejné obstarávanie. Rekonštrukciu chcú dokončiť do konca roku 2024.

(tasr)

Národná zoologická záhrada Bojnice chystá rekonštrukciu pavilónu opíc. Foto: TASR/Alexandra Moštková
Práce sa dotknú vonkajších výbehov aj vnútornej expozície, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR ich chce zrealizovať ešte v tomto roku. Foto TASR/Alexandra Moštková
Na snímke vnútorná expozícia pavilónu opíc v Národnej zoologickej záhrade v Bojniciach. Foto TASR/Alexandra Moštková

Ďalšie články