Divotvorba dáva priestor mladým autorom

Oliver Kožár je spoluzakladateľom a organizátor Divotvorby. Foto: Archív

TRENČÍN – „Veľa ľudí si píše samo pre seba a to je škoda. Škoda času a námahy, ak to nikto iný nikdy neuvidí,” povedal spoluzakladateľ a organizátor projektu Divotvorba Oliver Kožár.

Divotvorba dáva priestor začínajúcim básnikom a spisovateľom na prezentáciu vlastnej tvorby. Je to verejné čítanie autorskej poézie a prózy.

„Mal som kamarátov, ktorí písali, no písali do školského časopisu, kde si to prečítali tri učiteľky slovenčiny a to bol koniec. Chcel som vytvoriť nejakú platformu, kde ľudia budú môcť prezentovať svoje výtvory,” priblížil Oliver Kožár.

„Keď človek niečo napíše a nikto to už nikdy neuvidí, sú to také skryté poklady.” 

Nádejní spisovatelia a básnici sú konfrontovaní nielen s publikom, ale aj s ostatnými tvorcami súčasnej modernej literatúry. „Dostanú nejaký referenčný bod. Vidia, ako ostatní píšu a o čom píšu,” doplnil Kožár.

Od začiatku projektu v roku 2017 si Divotvorba vybudovala kolektív stálych amatérskych autorov. Pred organizáciou každého podujatia je však otvorená výzva, aby sa mohol pripojiť ktokoľvek nový.

Cieľom Divotvorby je aj zvýšenie povedomia o súčasnej slovenskej literatúre. Podujatia bývajú spestrené renomovanými autormi, akými sú napríklad Maroš Hečko, Ondrej Kalamár, Michal Habaj, Mirka Ábelová, Katarína Kucbelová. Medzi hudobnými hosťami vystúpili napríklad Jerguš Oravec či Nina Kohout.

Za päť rokov sa Divotvorba presunula aj za hranice Trenčína, autorské čítania organizovali v Bratislave, Žiline či Považskej Bystrici. Pred pandémiou plánovali prísť aj do ďalších slovenských miest a tieto plány by radi v budúcnosti obnovili.


Ďalšie články