Trenčania v základnej časti neprekročili svoj tieň. Zvládnu tvrdý oriešok v podobe Nitry?

HK Dukla Trenèín - HC ‘05 Banská Bystrica Trenčania dnes odohrajú prvý zápas predkola playoff proti Nitre. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

TRENČÍN – Máme za sebou základnú časť hokejovej Tipos extraligy. Súboj medzi priamym postupom do play off a predkolom bol napínavý až do posledného ligového kola. Trenčania aj napriek výbornému záveru sezóny ostali opäť pred prvou šestkou a po štvrtý raz za sebou si zahrajú predkolo.

Základná časť bola v podaní vojakov ako na hojdačke. Dobré výkony striedali tie veľmi nevydarené. Nevyhli sa ani výmene hlavného trénera. Dnes sa proti Nitre začína od nuly.

Karty sú rozdané. Základná časť našej najvyššej hokejovej extraligy sa skončila. Premiérovo si trofej Dušana Pašeka odniesli hokejisti HK Poprad. Zaujímavosťou je, že prvé štyri miesta obsadili kluby z východného Slovenska. Za Popradom skončili Michalovce nasledované Spišskou Novou Vsou a Košicami.

Tuhé boje boli až do posledného kola o priamy postup do vyraďovacích stretnutí. Šieste miesto nakoniec pripadlo Banskej Bystrici, napriek rovnosti bodov (76) so siedmym Zvolenom a ôsmou Nitrou. Trenčania skončili v základnej časti na 9. mieste so ziskom 75 bodov a čaká ich štvrtýkrát v rade predkolo play off.

Základná časť v podaní vojakov nebola ničím presvedčivá, nedá sa povedať, že by sa vedenie nesnažilo, ale bez väčších potrebných financií sa rozdieloví hráči ťažko získavajú a bez ťahúňov v tíme sa o to ťažšie šplhá v tabuľke.

Na začiatku sezóny urobilo vedenie výborný krok, keď si udržalo brankára Connora LaCouveeho. V tíme ostal aj najlepší strelec mužstva z minulej sezóny Šimon Petráš.

Pred sezónou prišli legionári Tor Immo, Scott Conway a Jonathan Charbonneu. Po základnej časti táto trojica posíl nazbierala 112 bodov, čo môžeme zhodnotiť ako solídne. Napriek tomu sa to v tabuľke neodzrkadľovalo. Veríme, že pušný prach im na predkolo neuschol.

V prvých pätnástich zápasoch zvíťazila Dukla Trenčín len v šiestich prípadoch. V októbri boli po šiestich prehrách za sebou na predposlednom mieste. Začalo sa hovoriť o zmenách hlavného kormidelníka, keďže mužstvo nenapĺňalo stanoveného ciele.

V októbri oznámil klub, že Róbert Döme z rodinných dôvodov nebude pôsobiť pri mužstve minimálne dva týždne. Po reprezentačnej prestávke sa Döme na lavičku už nevrátil a klub dočasne prevzala trojica Radivojevič – Bartovič a Eddy.

Trenčanov v základnej časti trápili nezvládnuté koncovky tretín. Foto: Terka Sabová

Trenčania mali v základnej časti veľké problémy so zvládnutím koncoviek tretín. Dobre rozbehnutý zápas dokázali stratiť v priebehu dvoch minút a častokrát na úplnom konci jednotlivých tretín. Strata koncentrácie bola častým problémom.

Okrem toho bola ďalším problémom efektivita. Nepremenené šance trestal ich súper. Trenčania nastrieľali 144 gólov, čo ich radilo na 9. miesto v ligovej štatistike. V základnej časti jednoducho chýbal rozdielový strelec.

V obrane sa nie je čím chváliť. Viac ako dva góly nastrieľali len dvaja obrancovia Pietroniro a Hudec. Chýbal ofenzívne naladený obranca typu Ackered, na čo by však boli potrebné ďalšie financie.

Výsledky boli ako na hojdačke, tri zlé zápasy vystriedali tri dobré a zase naopak. Aj štatistika hovorí jasnou rečou, 21 výhier a 22 prehier. Po novom roku sa v klube menil predseda predstavenstva. Od polovice januára mali výkony vojakov rastúcu tendenciu. Od začiatku februára do konca základnej časti prehrali Trenčania iba trikrát. Za zmienku stojí päť víťazstiev v rade, ktorými sa rozlúčili s úvodnou časťou ligy.

Zápasy s Nitrou budú pre Trenčanov veľkou výzvou. Foto: Terka Sabová

Nitra bude tvrdý oriešok

Dukla Trenčín je z posledných ligových ročníkov častým účastníkom predkola vyraďovacej časti. Bude ho hrať po štvrtý raz za sebou. Naposledy sa im z predkola podarilo postúpiť v sezóne 2020/21. Tento rok im stoja v ceste hokejisti HK Nitra.

Bude to určite tvrdý tvrdý oriešok, keďže zápasy s Nitrou boli pre Trenčanov nočnou morou a po pozápasových rozhovoroch sa tým netajili ani tréneri Trenčanov. Vzájomné zápasy hovoria jasnou rečou: 5 víťazstiev Nitry a len jediné išlo na stranu Dukly.

To posledné pripomínalo celú základnú časť Trenčanov. Veľmi nevydarená prvá tretina, ktorú prehrali 0:3 a následne štyri góly v druhej tretine. Inkasovaný gól pred koncom zápasu, ktorý poslal zápas do predĺženia. Trenčania nakoniec zápas zvládli až v nájazdoch.

Čo je najdôležitejšie, play off je už iná súťaž ako základná časť a dnes sa proti Nitre pôjde od nuly. Zápas v Nitre sa začína o 18:00.