Vyhlásili Top podujatie roka Trenčianskeho kraja

B Top podujatie roka: ocenili Banícky jarmok. Foto: mesto Prievidza

PRIEVIDZA – Slávnostné odovzdávanie ocenenia pre najlepšie podujatie v rámci nášho kraja sa uskutočnilo vo štvrtok 18. apríla na hrade Beckov. Udeľuje ho Krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región.

Titulom Top podujatie roka Trenčianskeho kraja sa môže pýšiť Banícky jarmok. Každoročne ho organizujú mesto Prievidza a Kultúrne a spoločenské stredisko v Prievidzi.

V kategórii bolo nominovaných ďalších šesť podujatí a aktivít, menovite: Legendy ožívajú, Obnova západného paláca hradu Beckov, Kursalon v Tepliciach, Festival poctivých vín, Jilemnického jarná 25-ka a Kúpele v regióne.

„Odborná porota sa zhodla, že ocenenie patrí prievidzskému Baníckemu jarmoku. Podujatie je najnavštevovanejším a najstarším podujatím v regióne a má za sebou už 37 ročníkov. Do Prievidze láka množstvo návštevníkov, počas najsilnejších rokov sa pred pódiom bavilo až 12-tisíc ľudí. Jarmok každoročne začína veľkolepým Baníckym sprievodom, ktorého sa zúčastňujú stovky obyvateľov,“ uviedlo mesto. Súčasťou trojdňového podujatia je aj festival jedla Prievidzský rínok.

Ocenenie v Beckove prevzal viceprimátor mesta Norbert Turanovič a riaditeľka Kultúrneho a spoločenského strediska v Prievidzi Dana Horná.

„Veľmi nás teší každoročný veľký záujem návštevníkov a zaplnené námestie pred pódiom. Značku a charakter jarmoku, tak ako ich verejnosť pozná dnes, budujeme posledných desať rokov. Za tento čas sa podujatie stalo etablovaným a rešpektovaným prvkom kultúrnej scény. Z regionálnej akcie, ktorú registrovali zväčša obyvatelia mesta a blízkych obcí, sa nám podarilo vybudovať veľké podujatie na celoslovenskej úrovni, čo sa kvality programu a návštevnosti týka,“ uviedla Horná.

Spomenula tiež, že kedysi boli jarmoky všeobecne navštevované pre sortiment v predajných stánkoch, dnes je trend iný a diváci vyhľadávajú skôr kultúrny program. Tvorba programu je totiž náročný a niekoľkomesačný proces. Riaditeľka s jej tímom pár týždňov po skončení aktuálneho ročníka už začala pripravovať ten nasledujúci.

„Počas rokov v Prievidzi vystupovali najväčšie mená slovenskej hudobnej scény: IMT Smile, Kandráčovci, Horkýže Slíže, Desmod, Polemic, Kollárovci, Gladiator, Marián Čekovský band, Vašo Patejdl s kapelou, No Name, DJ EKG, DJ Milan Lieskovský… Deti okrem iných zabavil Miro Jaroš a seniorov hudobné skupiny Senzus, Kortina či Marcela Lajferová,“ dodalo mesto.

„Okrem headlinerov každoročne dávame priestor aj regionálnym zoskupeniam. Na hornej Nitre pôsobí mnoho nadaných hudobníkov. Dostali sme sa do štádia, že regionálne kapely sa nám samé hlásia a ponúkajú. Ich záujem vystupovať na našom jarmoku je taký veľký, že musíme robiť selekciu,“ skonštatovala riaditeľka KaSS Prievidza Dana Horná.

Plusom akcie je fakt, že organizátori sa neboja experimentovať. Počas niektorých ročníkov dostali na pódiu priestor aj stand-up, tolkšou či športové aktivity.

Dátum nadchádzajúceho jarmoku je už známy. Banícky jarmok 2024 sa uskutoční v dňoch 6. až 8. septembra na sídlisku Píly v Prievidzi. „Mená ešte nebudem prezrádzať, ale diváci a návštevníci vedia, že sa majú na čo tešiť. Tak ako každý rok nás čakajú tri dni plné kvalitného programu, skvelej hudby a dobrej nálady,“ uzavrela riaditeľka Dana Horná.

(Zdroj: mesto Prievidza)

Banícky jarmok je jediný svojho druhu. Foto: mesto Prievidza
Zaslúžené ocenenie. Foto: mesto Prievidza
O úspechu svedčí aj počet návštevníkov. Foto: mesto Prievidza

Ďalšie články