Meteorológovia varujú: leto v Európe bude neznesiteľne horúce

4-01445a38363ee93f501c97ad94ef9ce2503447d0 Ilustračná foto. Zdroj: TASR/AP

SLOVENSKO – Európski meteorológovia sa zhodujú v tom, že leto bude na našom kontinente poriadne horúce. Všetko tomu napovedá už teraz.

Tento trend je v súčasnosti zreteľný v predpovediach dlhodobého počasia, rovnako tak aj nadpriemerné mesačné teploty, ktoré sú desiatykrát po sebe rekordne vysoké. Informoval o tom portál Imeteo.sk.

Podľa všetkého prichádzame o prechodné ročné obdobia v podobe jari a jesene, keď ideme zo zimy rovno do leta a z leta do zimy. Druhým faktorom je skutočnosť, že teploty sa všeobecne zvyšujú. A ako sa ukazuje, práve Európu by to mohlo dostihnúť plnou silou.

Teploty vyvrcholia v lete

Ako totiž varovali meteorológovia z Veľkej Británie, rok 2024 by mohol byť rokom doposiaľ nevídaných a extrémne vysokých teplôt práve v letnom období.

Britský meteorologický ústav Met Office uviedol, že s veľkou pravdepodobnosťou máme do činenia s najteplejším rokom v histórii meraní, a to so značným náskokom pred rokom 2023.

„Nie sme oddelení od toho, čo sa deje na celom svete a čo bude pravdepodobne dosť desivé, pokiaľ ide o teplotný vývoj. Veď sme tu práve mali najteplejšiu zimu v histórii,“ povedal meteorológ Jim Dale pre Daily Mirror. Podľa neho nadpriemerne teplá zima a jar vyvrcholí práve počas letných mesiacov.

Neznesiteľných +40 °C

Slovensko z tohto vývoja, pochopiteľne, nebude žiadnym spôsobom vyňaté a leto bude na našom území veľmi horúce. Prognóza od Met Office avizuje, že mesiace jún, júl a august budú v priemere o 2 °C teplejšie ako dlhodobý normál.  

Niektorí meteorológovia sa domnievajú, že práve doposiaľ mierny stred Európy by sa mal vplyvom klimatickej zmeny otepľovať ešte viac ako iné miesta na planéte, čo nie sú vôbec príjemné vyhliadky.

Tento rok by sme teda mohli na Slovensku zažiť skutočné vlny horúčav, ktoré môžu prekračovať aj extrémnu hranicu +40 °C. 

Zdroj: Imeteo.sk


Ďalšie články